28.03.2009

Szczupak na remis

27 marca (piątek), Belfast (Irlandia Północna)

Arbiter prowadził zawody „po austriacku”, rywale grali bardzo ostro, ale grupa „irlandzka” nie dała się pokonać w Belfaście.

Dzień przed meczem pierwszej reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata wywalczyła z Północnymi Irlandczykami cenny remis 2-2.

Przeciwko nam zagrał były piłkarz Manchesteru City i reprezentacji Irlandii Północnej Michael Hughes (teraz jest ekspertem BBC Northern Ireland). W oficjalnym programie przedmeczowym gospodarze napisali o nim, że jest the most skilfull player in Northern Ireland history. Jako pierwszy gracz w historii skorzystał z prawa Bosmana i w 1996 roku zmienił barwy klubowe za darmo. Później Wimbledon wyłożył za niego 1,6 mln funtów.

Z drużyną Hughesa prowadziliśmy po strzale Michała Gąsiorowskiego (Trójka). Później gospodarze zdołali wyjść na prowadzenie. Wyrównał kapitalnym „szczupakiem” z 10 metrów nasz najskuteczniejszy zawodnik na arenie międzynarodowej – Andrzej Twarowski (Canal Plus).

Poza strzelcami goli w Belfaście – pod okiem trenera Jagody – zagrali: Marcin Pawłowski, Maciej Sołdan, Dariusz Tuzimek, Rafał Sak, Piotr Wierzbicki, Cezary Olbrycht, Roman Brzozowski, Marcin Rosłoń, Adam Gilarski, Robert Błoński i Sergiusz Ryczel.

Mecz odbył się o 20 czasu lokalnego, na boisku Ashfield High School przy Hollywood Road.

O naszym występie wspomniał w „Piłce Nożnej” komentator TVP Maciej Iwański: – Nie miałem, niestety, okazji zapytać holenderskiego trenera, dlaczego na rywala, który gra stylem, w którym piłka lata nad głowami pomocników przez większość czasu, wystawia faceta, któremu nie chce się nawet podskoczyć. I którego forma z ligi nie uprawnia do występu nawet w reprezentacji dziennikarzy, którzy z kolegami z Irlandii Północnej zremisowali po pięknej walce. I nawet asysta Rogera i jego dwa dośrodkowania po przerwie nie mogą zmienić ogólnej oceny tego, co w sobotni wieczór prezentował ulubieniec selekcjonera.

To było nasze pierwsze spotkanie na dużym boisku w 2009 roku, od razu międzypaństwowe.

Po tym remisie nasz bilans międzynarodowy na dużym boisku prezentuje się następująco:

18 meczów: 12 zwycięstw – 3 remisy – 3 porażki. Gole: 74 – 27

Gole (74):
9 – Twarowski
7 – Zieliński i Pyffel
6 – Olbrycht
5 – Hirsch
4 – Jankowski, Kocięba i Sołdan
3 – Błoński, Gąsiorowski, Kowalski, Sidor i Skalski
2 – Dębiński, Tuzimek i Zubilewicz
1 – Borek, Dziekanowski, Lipiński, Rosłoń, Sikora, Wasiewicz i samobójcza

/spa/